BLOG

06-01-2016

Yapışkanlı Bant Kullanımı

Yapışkanlı bantlar, geniş bir uygulama aralığında,  yüzeylerin  bağlanması için mükemmel bir yöntem sunmaktadır. Yapışkanlı bantlar bir dizi avantaj sağlar:   Düz ve sağlıklı  stres dağılımı Farklı malzemeleri  birbirine yapıştırma imkanı Gürültü ve titreşim sönümleme Daha az işleme ve makine kullanımı Sıcaklık ve kimyasal direnç Korozyon direnci Gerekli ise sağlam ve sıkı birleştirme Esneklik  Yorulma ve yaşlanmaya mukavemet    birleştirme ve ekleme amaçlı,  kaynak veya metal ..

29-02-2016

Nasıl Yapışır

Yapışkanlı bantlar ile diğer yapıştırıcılar farklıdır. Metal kaynak veya plastik çözücü aktivasyonlu yapışkanlar,  aslında malzemeleri birbirine entegre ederler.  Bağlantı Elemanları veya delme / zımbalama gibi birleştirme işlemleri yüzeyleri  bozar ve değiştirir. Yapışkanlı bant kullanımlarında yüzey bozulmaz.  Yapışkanlı bantlar, yüzeyi bozmadan, değiştirmeden montajı sağlar.   Aşağıdaki yüzey koşulları performansı  etkiler ;    •Yüzeyin  Pürüz yapısı •Gözeneklilik •Yüzey kaplamaları •Temizlik ..

29-02-2016

Doğru Yapışkanlı Bant Belirlenmesi

Yapışkanlı bant kullanarak , farklı özelliklerdeki yüzeyleri birleştirebilmek söz konusu olsa da doğru ürün kullanımı performansı belirler.  Yüzey özellikleri, göz önünde bulundurularak, bant çeşidine karar verilmelidir.   Öte yandan uygulama sonrası yapışkanlı bant yüzeyde partikül bırakmadan çıkarılmak isteniyorsa da, doğru ürün seçiminde maximum titizlik gösterilmelidir.   Yüzey özellikleri ile birlikte, uygulama detayları ve koşulları ile çevresel değişkenlerde ürün belirlenmesinde parametre olabilir.  Örneğin, sıcaklık değişimi ve  kimyasallara ..

29-02-2016

Bant çeşitleri

Kağıt Bantlar Farklı uzama  ve gerilme dayanımına sahip  krep ve düz kağıt kullanılarak yapılan bantlardır .  Genellikle maskeleme bantları olarak kullanılmaktadırlar. Genellikle, latex kullanılarak, kimyasal ve fiziksel karakteristikleri geliştirilmiş kağıtlar tercih edilir. Çift taraflı olarak kullanılan tipleri mevcuttur. PVC Bantlar:  Polivinil ( PVC ) bazlı,  nem ve UV ışınlarına dayanıklıdır. Üzerine baskı yapılabilir,  farklı renklerde ve özelliklerde  mevcuttur. Elektriksel özelliklere sahip versiyonları olabildiği gibi, çift taraflı ya..

29-02-2016

Yapışkan Çeşitleri

Sentetik Kauçuk / Hot Melt Yapışkan  Sentetik Kauçuk yapışkan, sentetik reçine ve  termoplastik kauçukların özel ısıl koşullarda füzyon edilmesi ile  üretilir. Üretimi için solvent kullanılmayan bu yapışkan grubu,  50°C - 60°C ‘ye kadar, iyi  yapışkanlık gösterir. Bu grup ürünler,  yüksek ilk yapışma , yüksek yapışkanlık  ve neme mukavemet özelliklerine sahiptir..  Doğal kauçuk esaslı yapıştırıcı Doğal kauçuğun, solventle çözülmesiyle elde edilen bu yapışkan, bant yapımı esnasında,  özel fırınlarda kurutularak uygula..

14-02-2017

Doğru Oto Maskeleme Bandı Seçimi

Oto maskeleme bandı seçmenin en iyi yollarından biri, bandın teknik özelliklerini inceleyerek, doğru bir şekilde değerlendirerek ve tam olarak neyi ifade ettiğini anlamaktır. Bu yazının yol göstermeye yardımcı olacağına inanıyoruz. En iyi oto maskeleme bantları, performanslarını, birçok teknik özellik ile garanti eder. Bunlar sadece bir takım rakamlar değildir. Her özellik bandın belirli bir kalite parametresi ile ilişkilidir ve bir araç boyarken nihai sonucu yansıtmaktadır. Bir oto maskeleme bandı seçtiğinizde, farklı ürünleri karşılaştırmak ve en iyi ve doğru ürünü satın almak için te..

29-02-2016

Yüzey Hazırlığı

Neden önemli ve nasıl yapılır Bilindiği üzere yapışma performansı için yüzeyler çok kritik bir öneme sahiptir.  Performanıs artıracak şekilde, yüzeyin  durumu, yüzeyin hazırlanması ile geliştirilebilir. ABD Ulaştırma Bakanlığı ve Ulusal Havacılık Kurumu  tarafından yayınlanan Yapışkanlı ürünler hazırlanması ve onarımı yönetmeliğine göre : "Yapıştırma öncesindeki yüzey hazırlığı,  bant ile oluşacak yapısal  bütünlükte  en önemli faktördür." Yeterli yüzey hazırlığı göz ardı edildiğinde, yüzeyler  uygulama için uygun olsa bile bir ya..

29-02-2016

Uygulama

Yapışacak yüzeyler,  temiz ve kuru olmalı ve daha sonra yapışkanlı bant  sıkıca uygulanmalıdır. Banta uygulanacak basınç, kuvvet çok önemli olup, performanstaki en önemli unsurlardan biridir ve tutuculuğu belirler.  Tipik bir bant için, en az 1 Kg / cm2 ‘lik bir güçle basılması gereklidir. Uygulamadan sonra, yapışkan yüzeye yayıldıkça, bağlanma, yapışma kuvveti artacaktır. Oda sıcaklığında, 20 dk. sonra nihai yapışma kuvvetinde  yaklaşık olarak % 50, 24 saat sonra % 90  ve 72 saat sonra % 100 noktasına ulaşılır.  Bazı özel durum ve bantlarda, yapışma ..

29-02-2016

Depolama

Önerilen depolama    15 ° C - 25 ° C aralığında  % 65 bağıl nem bulunacak şekilde yapılmalıdır.  Depolama sıcaklığı,  10 ° C altında ise,  her zaman, kullanımdan önce yapışkanlı bant,  ortam sıcaklığı bekletilmelidir.  Yapışkanlı bant,  ısı kaynaklarından uzakta ve  direk  ışığa maruz kalmayacak şekilde,  orijinal ambalajında muhafaza edilmelidir.    Bir yapışkan bantta işlevsellik kalıcı değildir. Yapışkanlı bantın orijinal fonksiyonelliğini koruması yani yaşlanma direnci, uygun depolama koşullarında ..

29-02-2016

SONUÇ

Eliz desteği ile doğru bantı bulun ! Eliz, uzun yıllardır,  yapışkan bant ürünlerine odaklanmıştır. Profesyonel eğitimli ve teknik donanımlı ekip ile  uygulamanız için doğru ürünü belirlemede, Eliz  size yardımcı olacaktır.  Eliz  müşterisi olarak, mükemmel hizmet, kaliteli ürün ve rekabetçi fiyatlar yanı sıra, hemen hemen her türlü  yapışkan bant ile çalışmış deneyimli bir ekibin desteğini alın.