BLOG

29-02-2016

Nasıl Yapışır

Yapışkanlı bantlar ile diğer yapıştırıcılar farklıdır. Metal kaynak veya plastik çözücü aktivasyonlu yapışkanlar,  aslında malzemeleri birbirine entegre ederler.  Bağlantı Elemanları veya delme / zımbalama gibi birleştirme işlemleri yüzeyleri  bozar ve değiştirir. Yapışkanlı bant kullanımlarında yüzey bozulmaz.  Yapışkanlı bantlar, yüzeyi bozmadan, değiştirmeden montajı sağlar.
 
Aşağıdaki yüzey koşulları performansı  etkiler ; 
 
•Yüzeyin  Pürüz yapısı
•Gözeneklilik
•Yüzey kaplamaları
•Temizlik
•Esneklik 
•Parça boyutu
 
Dikkate alınması gereken diğer çok önemli bir faktör ise yüzeylerin sahip olduğu  yüzey enerjisidir. Yüzey enerjisi yüksekten alçağa değişir ve yüzey enerjisine sahip bir yüzey tipik olarak daha yüksek daha yüksek bir  yapışma kuvveti sunar. 
 
Bir örnekle açıklayacak olursak, “ Bir arabanın  cilasız yüzeyinin  su düşünün. Kaputta su  birikintileri olmasının sebebi, cilasız yüzeyin üzerinde yüksek yüzey enerjisi vardır ve su tutmasıdır.  Buna karşılık, bir cilalı kaput, düşük yüzey enerjisi ile suyu akıtır . İşte, suya benzer şekilde,  yapışkan , yüksek yüzey enerjili bir yüzeyde, yüzeye tutunur .  Güçlü bir bağ oluşturmak için yüzeye tutunma gereklidir.
 
Yüksek enerji yüzeyler,  yapıştırma için ideal olmasına rağmen, özel olarak formüle edilmiş yapıştırıcılar düşük yüzey enerjili yüzeyler için
Yapışkan bantlar, yapıştırmanın  yararlı sonuçlarını  elde etmek için yüksek verimli ve etkili bir yol sağlar. Yapışkanlı bantlar,  çeşitliliğe ve  montaj uygulamaları için doğru çözümleri oluşturacak şekilde geniş bir yelpazede tasarlanmıştır.
 
Yapışkanlı bantın  tipi ne olursa olsun,  yüzeyler  kuru ve yapışkan temasını  optimize etmek için temiz olmalıdır.